Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Erdélyi Napló
Anul şi data apariţiei: 19/11/2008
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: interviuri
Autorul articolului: Makkay József
Titlul articolului: Csuzi István az RMDSZ-listán is megmaradt polgárinak - Egy sokat vitatott döntés hátteréről
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://www.hhrf.org/erdelyinaplo/archivum.php?id_lapszam=357


Numele cotidianului

Csuzi István az RMDSZ egyik nagyváradi választókerületének a képviselőjelöltje. Noha a nyáron MPP-színekben szerepelt a helyhatósági választásokon – a pártnak Bihar megyében nem sikerült tanácsosokat bejuttatnia a megyei tanácsba – , a volt ellenzéki politikus elfogadta az RMDSZ felkérését a szövetség parlamenti listáján való részvételre. Döntését az MPP-ben elutasították. A nagyváradi politikussal az RMDSZ-kampány félidején beszélgettünk.

 

– Ön azt követően indult az RMDSZ Bihar megyei képviselőjelölt listáján, hogy az RMDSZ–MPP párbeszéd dugába dőlt, tehát nem született egyezség a közös listáról...

– Kissé vissza kell kanyarodnunk az időben, hogy megértsük indulásom körülményeit. Aki közelebbről ismer, tudhatta, hogy számomra egy esetleges parlamenti megmérettetés izgalmas kihívást jelent. Tavasz óta reménykedtem benne, hogy létrejön az a közös RMDSZ–MPP lista, ami hatékonyan tudta volna mozgósítani az erdélyi magyar választópolgárokat. A nyári helyhatósági választásokon MPP-színekben indultam ugyan a Bihar megyei listán, de a párt megyei vezetőit előre tájékoztattam, hogy igazából a parlamenti indulás érdekel. Csak a törvény kényszere alatt léptem be a Magyar Polgári Pártba, addig ugyanis a Magyar Polgári Egyesületnek voltam a tagja. Sajnáltam, hogy a két párt közötti Bihar megyei egyeztetések elakadtak, mert meggyőződésem volt, hogy közös listán az MPP legalább két-három jelöltet is be tudott volna juttatni a megyei tanácsba.

– Ön szerint miért nem született Bihar megyében egyezség?

– A tárgyalásokon részt vevő két küldöttség képviselőinek többségét nem a megegyezés szándéka vezérelte. Szívem szerint én már tavasszal megegyeztem volna a Bihar megyei RMDSZ ajánlata fölött. Véleményem szerint mindkét fél hibás volt.

Nem jöhetett létre a kompromisszum, mert egyik sem engedett eleget a követeléséből. Könnyű lenne azt mondani, hogy csak az RMDSZ a hibás, holott az MPP sem mozdult el eleget eredeti álláspontjáról. Politikában ilyen hozzáállással nem lehet kompromisszumot kötni!

– A helyhatósági választások után hitt még abban, hogy a két pártban több lesz a kompromisszumkézség a megegyezésre?

– A tusnádi, bálványosi megbeszélések bizalomra adtak okot. Az MPP számára egyértelmű kellett volna legyen, hogy a gyengén sikerült helyhatósági megmérettetés után, ha pályán akar maradni, meg kell állapodnia az RMDSZ-szel. A közvélemény nyomása, várakozása ellenére a tárgyalások ismét kudarcba fulladtak a jól ismert „keveset engedünk, többet követelünk” elv alapján. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács párbeszéd-próbálkozása újabb reményre adott okot. Augusztus elején úgy tűnt, hogy meglesz az egyezség. Ekkor kerestek meg a Bihar megyei RMDSZ részéről az ajánlattal, hogy az egyik Bihar megyei választókerületben legyek képviselőjelölt.

– Elfogadta az ajánlatot...

– Miután Szabó Ödön, az RMDSZ Bihar megyei ügyvezető elnöke keresett meg a személyre szóló ajánlattal, azonnal értesítettem róla az MPP megyei vezetőit. Beszélgetésünkből kiderült, hogy az MPP valójában nem igazán támogatja az ötletet. Megoszlottak a vélemények: volt, aki kevésbé, volt aki határozottabban elutasította. Nehéz, de alaposan átgondolt döntést hoztam. Végül, mint egyéni, személyes döntést fogadtam el az RMDSZ-listán való indulást. Augusztus 18-án szándékomban volt egy gyűlés keretében tájékoztatni az MPP egész megyei vezetőségét, erről azonban a megyei elnök, Lengyel György lebeszélt. Akkor már finisben voltak az EMNT–RMDSZ egyeztetések, és úgy tűnt, határozottan hittem, hogy lesz megállapodás. Igaz, ezekről a tárgyalásokról pontos információim nem voltak. Az ellentétes híresztelések ellenére, előzetesen semmiféle háttéregyeztetést nem folytattam az RMDSZ-szel. Úgy éreztem, hogy indulásom beleillik a közös kiegyezés lehetőségébe, és a következő nap, augusztus 19-én RMDSZ-sajtótájékoztató keretében jelentettem be az RMDSZ-listán való részvételemet. Az MPP vezetés három lehetőség között választhatott: támogatja indulásomat; semleges marad vagy a harmadik variáns szerint teljesen elfordul tőlem. Jelzéseim voltak, hogy a tagság jó része mellettem marad.

– Az MPP elfordult öntől: bejelentette, hogy nem támogatja indulását, nem ért egyet lépésével. Nem félt, hogy ezzel hiteltelenné válik?

– A Bihar megyei MPP döntésében nyílván az játszott közre, hogy akkor szakadtak meg az EMNT-RMDSZ tárgyalások, nem született egyezség. Szimbolikusan mondhatom, ott maradtam egyedül az „ellenséges” szekértáborban. Politikai szűklátókörűségre vall nem észrevenni, hogy parlamenti megmérettetésünk nem erről kéne szóljon. Magyarság elleni véteknek tartom, hogy a Kárpátokon túli „közös ellenséggel” való megméretkezés helyett továbbra is egymás nyilazása folyik.

– Az MPP pártlistán nem indított saját jelölteket. Közleményben jelentette be, hogy néhány székelyföldi független jelöltet támogat, a többi körzetben pedig a megyei vezetőségre bízza az RMDSZ-jelöltek támogatásának ügyét.

– Az MPP országos vezetőségének közleménye többek szerint nem egy pozitív hangvételű nyilatkozat. Arról szól, hogy kiket nem támogatnak, és egyáltalán nem mozgósít a közömbösség ellen.

– Most már bizonyos, hogy önt sem támogatják?

– Személyemmel kapcsolatosan nem született új állásfoglalás a megyei elnökség részéről. Függetlenül attól, hogy az MPP mit fogalmaz meg az RMDSZ-listán való indulásommal kapcsolatban, én továbbra is ugyanazokat a polgári értékeket vallom, mint eddig. Az RMDSZ-képviselőjelölteket rangsoroló küldöttgyűlésen sem arattam osztatlan sikert, amikor elmondtam ezzel kapcsolatos álláspontomat. Az erdélyi magyar pluralizmus ténykérdés, a sokszínűségre szükségünk van. Jellemző módon a margittai kampánynyitón Szabó Ödön ügyvezető elnök úgy mutatott be, mint az RMDSZ élő lelkiismeretét, „aki akkor is megmondja a véleményét, amikor nem kellene”. Nagyon sajnálom, hogy a polgári oldal vezetői nem álltak ki mellettem, hiszen tudtommal RMDSZ-színekben ma egyedüli esélyes jelölt vagyok Erdélyben. A kicsinyes elhatárolódások, az esélyrontás helyett most valóban arra lenne szükség, hogy bíztassuk a magyarságot: menjen el szavazni!

– Indulási körülményeinek mediatizálása előnnyel is járhat a választási megmérettetésen. Milyen kampánystratégiát választott?

– Kiss Tamás szociológus Népesedési perspektívák Erdélyben című könyvét mutattuk be október derekán Nagyváradon. Ebből kiderül, hogy a 2002-es népesedési statisztikák alapján 1 432 000 ember vallotta magát magyarnak Romániában. A számítások, különböző becsült algoritmusok alapján, 2032-ben az erdélyi magyarság száma 1 millió körül fog alakulni. Míg a románság alig 10 százalékkal csökken, ugyanebben az időszakban a magyarok 40 százalékkal lesznek kevesebben. Saját olvasatomban, erre az egyetlen magyarázat a fokozódó asszimiláció. Amíg a tömbmagyarságban öt százalék alatt van a vegyes házasságok száma, a meglehetősen magyarok lakta vidéken ez 10 és 20 százalék között ingadozik, a szórványvidékeken az arány akár a 60–80 százalékot is eléri. Szórványvidéken a magyarság felezési aránya alig 10–15 év. Egyenesen következik, ha azt akarjuk, hogy Erdélyben továbbra is legyen magyar szó, harcolnunk kell a tömbvidékek autonómiájáért. Ez kell legyen az erdélyi magyar választási kampány kiindulópontja, de ne szűkítsük csupán kampánytémává megmaradásunk zálogát.

– Ön felmérést készített Nagyváradon a magyar választópolgárok elvárásairól. Hogyan összegezné ezeket?

– Egy 1500 ívből álló felmérést készítettünk önkéntesekkel főleg a 9-es nagyváradi belvárosi körzetben október 15 és 28 között. A felmérés egyik elgondolkoztató eredménye, hogy a magyarság közel 40 százaléka tanácstalan, érdemes-e egyáltalán elmenni szavazni? Sajnálatosnak tartom, hogy az erdélyi magyarokban még nem tudatosult kellőképpen, hogy kisebbségben kutya kötelességünk elmenni választani, és a magyar jelöltekre szavazni. Legyen az RMDSZ-es vagy független jelölt, de rájuk kell voksolnunk! Elszomorító, hogy szinte 10 százalékos román pártra való átszavazást mértünk! A felmérés másik tanulsága, hogyan alakul a magyar választók elvárása. Az emberek 52 százalékát a gazdasággal kapcsolatos kérdések foglalkoztatják. További negyven százalékot tesz ki azok aránya, akik számára a nemzettudat ápolása, illetve a Nagyváraddal kapcsolatos helyi történések, a magyarság sorsának helyi alakulása, a nagyváradiság a mérvadó. Látható, hogy az emberek számára az a legfontosabb kérdés, hogy szülőföldjükön maradva miként tudnak tisztességesen megélni. A felmérésből az is kiderül, hogy milyen szempontok szerint választ a polgár. A legtöbb szavazatot a párt és a jelölt szimbiózisa kapta. A pártok számára figyelmeztető módon az embereket alig érdekli a párt ideológiája – ez kapta a legkevesebb szavazatot (kevesebb mint 7 százalékot).

– A felmérés arra is kitért, hogy honnan informálódnak az emberek.

– Első helyen vezet a sajtó: ismét bebizonyosodott, hogy a választókhoz elsősorban a magyar nyelvű újságokon keresztül lehet eljutni, de a helyi rádióból és a helyi tv-ből is informálódnak. Az internetes hírforrást a megkérdezettek 20 százaléka vallotta magáénak. Érdekes módon az emberek preferenciái között utolsó helyen vannak a rendezvények 3,65 százalékkal. A rendezvények erősítik ugyan a közösségi érzést, de nem képesek hatékonyan közvetíteni politikai üzenetet. Ezek alapján alkottuk meg a választási stratégiát, amiben fontos szerepet játszik az ajtóról ajtóra való kopogtatás, szóróanyag kihordás, a személyes találkozások. Már október elején képviselőjelölti irodát nyitottam, ami itt abszolút újdonságnak számít. Többen is megkerestek ügyes-bajos dolgaikkal: ezek egy részét sikerült a helyi közigazgatás felé megoldásra kiközvetíteni.

– Ön szerint milyen újdonságot hozhat az új egyéni körzetes választási rendszer?

– Elsősorban a politikusok mentalítását kell megváltoztassa. Eddig az volt az úzus, hogy ami a politikusnak jó, az legyen jó a közösségnek is. Éppen fordítva kéne legyen: ami a közösségnek jó, az kell jó legyen a politikusnak. Ezt nevezem én közösségközpontú gondolkodásmódnak. A jelöltség vállalása számomra nem sok jót hozott, de szilárd meggyőződésem, hogy ezzel a nagyváradiak, bihariak közösségének érdekeit szolgálom. Számunkra, magyarok számára egy üzenete lehet a választásoknak: legyünk ott a döntéshozatalnál, és ne a románok döntsenek a fejünk fölött. Ehhez mindenkinek túl kell lépnie saját sérelmein, és el kell menjen szavazni!

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.